آزمون ماک آیلتس

آزمون ماک آیلتس

آزمون ماک آیلتس

آزمون ماک (آیلتس) چیست؟

Mock Exam (Noun) an examination where the marks may or may not count, which serves chiefly as practice for future exams or exists so that the teachers are able to set a grade before the end of term.

واژه ی MOCK در مقام صفت به معنای غیر واقعی و در مقام اسم به معنای تقلید است و در عبارت Mock Exam  به آزمونی گفته می‌شود که کاملاً شبیه آزمون اصلی بوده و در واقع آزمون ماک یک راهنمای کامل برای آشنا شدن با ساختار آزمون اصلی است که به شما امکان سنجش دانش خود را می‌دهد.

آزمون ماک آیلتس، آزمون شبیه سازی شده ی آیلتس مطابق با شرایط و سوالات استاندارد این آزمون است که در برگیرنده ی چهار بخش اصلی Listening / Reading /  Writing /Speaking است.

این آزمون به صورت حضوری توسط یک یا چند آزمون گیرنده، ازفرد آزمون دهنده گرفته می‌شود .سپس توسط یک مصحح آشنا و مسلط به مهارت های آیلتس بررسی شده و نمره‌ داده می شود.

توصیه می شود که زبان آموزان آیلتس به طور پیوسته و منسجم مهارت های خود را محک بزنند و نقاط قوت و ضعف خود را پیدا کرده و تلاش و تمرین خود را بیشتر کنند تا در انتها نتیجه مطلوب و دل‌خواه خود را به دست آورند.

انواع آزمون های ماک

  1. آزمون ماک آیلتس آکادمیک
  2. آزمون ماک آیلتس جنرال

تفاوت آیلتس آکادمیک و جنرال

یکی از اصلی‌ترین سوال هایی که برای متقاضیان مهاجرت یا ادامه تحصیل در کشورهای خارجی پیش می‌آید تفاوت ساختار آیلتس آکادمیک و آیلتس جنرال است. تشخیص این که کدام آزمون برای شما مناسب تر است، بستگی به نیازتان دارد. بنابرین باید با روش ها و استراتژی‌های مورد نیاز هر یک از این دو آزمون آشنا بوده و آمادگی‌های لازم را داشته باشید.

آیلتس آکادمیک (IELTS Academic) برای آن دسته از متقاضیانی است که قصد ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی و بالاتر دارند.

آیلتس جنرال (IELTS General Training) برای آن دسته از متقاضیانی است که قصد مهاجرت به یکی از کشورهای انگلیسی زبان (استرالیا، کانادا، نیوزلند، بریتانیا، ...) جهت زندگی یا کار و یا تحصیل در مقاطع پایین‌تر از کارشناسی را دارند.

  • مهارت‌های اسپیکینگ و لیسنینگ در هر دو نوع آزمون مشترک و یکسان است.
  • تفاوت اصلی آیلتس آکادمیک و آیلتس جنرال در بخش‌های رایتینگ و ریدینگ است.
  • زمان هر دو آزمون حدودا ۳ ساعت است.
  • بخش‌های لیسنینگ، ریدینگ و رایتینگ یا بخش کتبی در یک روز و بدون وقفه برگزار می‌شوند.
  • بخش اسپیکینگ بصورت جداگانه روزی دیگر برگزار می‌شود.

رایتینگ در ماک آکادمیک

این بخش شامل دو قسمت است:

تاسک 1: نوشتن گزارش یا تحلیل یک یا چند نمودار، جدول یا نقشه بصورت آکادمیک به مدت 20 دقیقه

تاسک 2: نوشتن متنی مستقل بصورت آکادمیک با محوریت بیان نظر، تحلیل مشکل وبه مدت 40 دقیقه

رایتینگ در ماک جنرال

این بخش شامل دو قسمت و در باره ی موضوعات عمومی است:

تاسک 1: نوشتن نامه ایی رسمی، نیمه‌رسمی یا غیررسمی با محوریت درخواست اطلاعات، توضیح یک موقعیت وبه مدت 20 دقیقه

تاسک 2: نوشتن متنی رسمی یا غیررسمی و مستقل با محوریت نظرخواهی، بیان مشکل و به مدت 40 دقیقه

ریدینگ در ماک آکادمیک

سه متن بلند (توصیفی، تحلیلی، علمی و …) که برگرفته از کتاب‌ها، مجلات و روزنامه‌ها هستند. اگرچه متن‌ها بسیار تخصصی نیستند، اما مناسب متقاضیان ورود به دانشگاه یا جایگا‌ه‌های تخصصی می‌باشند.

زمان این بخش آزمون : ۶۰ دقیقه

ریدینگ در ماک جنرال

متن‌های این بخش برگرفته از کتاب‌ها، مجلات، روزنامه‌ها، اطلاعیه‌ها، تبلیغات و دستورالعمل‌های شرکت‌ها هستند. به طور کلی موضوعاتی هستند که در زندگی روزمره با آن‌ها سروکار دارید.

زمان این بخش آزمون : ۶۰ دقیقه

محتوای لیسنینگ در دو آزمون ماک آیلتس آکادمیک و آزمون ماک آیلتس جنرال

آزمون لیسنینگ از ۴ بخش تشکیل شده است :

بخش اول: مکالمه بین دو فرد در محیط زندگی روزمره

بخش دوم: سخنرانی یک نفر در بافت اجتماعی روزمره مانند صحبت درباره‌ی امکانات محلی

بخش سوم: گفتگوی بین دو تا ۴ نفر در محیط و بافت آموزشی. مانند گفتگوی دانشجو و استاد درباره‌ی یک تکلیف یا پروژه و یا چند دانشجو در باره ی موضوعی خاص

بخش چهارم: گفتگوی یک شخص ترجیحا آکادمیک درمورد موضوعی آکادمیک مانند سخنرانی های دانشگاهی و مرتبط با دروس و موضوعات علمی

محتوای اسپیکینگ در دو آزمون ماک آیلتس آکادمیک و آزمون ماک آیلتس جنرال آزمون ماک آیلتس 

آزمون اسپیکینگ از۳ بخش زیر تشکیل شده است :

بخش اول: مصاحبه کننده و مصاحبه شونده خودشان را معرفی می کنند. سپس ممتحن درباره‌ی اطلاعات شخصی، خانواده‌، خانه، شهر، تحصیلات و علایق شما سوالاتی می‌پرسد. و 4 الی 5 دقیقه زمان می برد.

بخش دوم: کارتی به شما داده می‌شود که سوالاتی درباره‌ی یک موضوع خاص در آن مطرح می‌شود. پس از یک دقیقه فکرکردن و نکته برداری در صورت تمایل باید در مدت یک الی دو دقیقه درمورد آن صحبت کنید.

بخش سوم: ممتحن سوالات بیشتری در مورد موضوع بخش دوم می‌پرسد و با شما به گفتگو می‌پردازد. تفاوت آن با بخش قبل در این است که سوالات این بخش مفهومی‌تر و انتزاعی هستند. و 4 الی 5 دقیقه زمان می برد.

محل برگزاری آزمون ماک آیلتس کجاست؟

در ایران تقریبا اکثر مؤسسات آموزش آیلتس که به‌صورت رسمی امتحان آیلتس و یا دوره ی آمادگی آزمون را برگزار می‌کنند،همانند مرکز زبان بین الملل، امتحان آزمایشی هم دارند.

هزینه آزمون ماک آیلتس چقدر است؟

بسته به مرکز برگزاری آزمون ماک، هزینه متفاوت است. بسیاری از آموزشگاه‌ها اقدام به برگزاری آزمون رایگان ماک برای زبان‌آموزان دوره‌های آیلتس می‌کنند تا آن‌ها بتوانند خودشان را محک بزنند. در بسیاری دیگر از مراکز، با پرداخت هزینه‌ای به‌مراتب پایین‌تر از آزمون اصلی آیلتس، می‌توانید دانش خودتان را بسنجید و در آزمون آزمایشی شرکت کنید. بهترین راه مطمئن شدن درباره هزینه این آزمون، تماس با مرکز آزمون مورد نظر و کسب اطلاعات لازم است.

مزایای شرکت در آزمون ماک آیلتس

1-     ذهن آماده تر و کوشا تری قبل از آزمون پیدا می کنید

یکی از توصیه‌های معلم‌های زبان این است که پیش از آزمون اصلی، بارها خودتان را در موقعیت مشابه آزمون قرار دهید.لازم به ذکر نیست که حتی آشنا شدن با محل برگزاری آزمون، ذهن شما را برای شرکت در امتحان اصلی آماده‌تر می‌کند چه رسد به نمونه سوالات مشابه آزمون اصلی.بنابراین توصیه می شود که حتما در آزمونهای ماک هر آزمون بین الملل و یا داخلی شرکت کنید.

2-    نقاط قوت و ضعف خود را در آزمون و حتی دانش زبان انگلیسی پیدا می کنید.

یکی از مهمترین مشکلات موجود برای متقاضیان آزمون آیلتس این است که ماه‌ها فقط مطالعه کرده و اطلاعات بسیار زیادی را وارد ذهن‌شان کرده اند، بدون اینکه از این اطلاعات در موقعیت اصلی و یا مشابه آن استفاده کنند. بدیهی است که بدون به کار بردن این اطلاعات نمی‌توانیم کمی‌ها و کاستی‌های دانش خودمان را متوجه شویم. آزمون ماک به شما کمک می‌کند نقاط ضعف و قوت خود را در چهار مهارت اصلی اسپیکینگ، لیسنینگ، رایتینگ و ریدینگ متوجه شوید. بعد از تسلط بر نقاط ضعف می‌توانید با ذهنی باز به سراغ رفع ایرادات بروید و در آزمون اصلی آیلتس قوی‌تر عمل کنید.

3-  اصول تست زنی را فرا می گیرید و به خوبی با قوانین آشنا می شوید.

کسب نمره قابل قبول در آیلتس، تنها نیازمند دانش کافی نیست. بلکه شما باید روش تست‌زنی و مدیریت زمان را هم بلد باشید. بدون دانستن نکات تست‌زنی، حتی اگر دانش زبان شما کامل باشد، موفق به کسب نمره بالا نمی‌شوید. مانند هر آزمون تستی دیگری، بهتر است با شرکت در آزمون ماک، با روش‌های تست‌زنی و میزان سرعت‌عمل مورد نیاز آزمون آیلتس آشنا شوید.

4-   ریسک قبول نشدن در آزمون اصلی را کمتر می‌کنید و تا حدودی از بین می برید.

باتوجه به حرف‌هایی که زدیم، در نهایت هدف اصلی کم کردن ریسک fail شدن در آزمون است. هزینه بالای امتحان IELTS باعث می‌شود محتاطانه‌تر عمل کنیم. بنابراین منطقی به نظر می‌رسید که پیش از فرا رسیدن روز آزمون، هر چندبار که نیاز است در آزمون ماک شرکت کرده و ایرادات خود را رفع کنیم. با این روش، نیازی به شرکت دوباره یا سه باره در امتحان اصلی نداریم.

5-   به‌صورت کلی نمره قبولی خود را پیش‌بینی می‌کنید

با در دست داشتن نمره تست ماک می‌توانید فاصله خودتان را با نمره قبولی بسنجید. اگر خدایی نکرده نمره پایینی در این آزمون به‌دست آورید، اصلا جای نگرانی نیست! چرا کع هنوز وقت هست و تایم مطالعه برای رفع اشکالات و نقاط ضعف  وجود دارد. اینگونه نمره خود را بهبود می بخشید.

آزمون Mock IELTS مناسب چه افرادی است؟

شرکت در آزمون ماک نیازمند دانش کافی درباره نکات آزمون آیلتس است. همانطور که پیش‌تر گفتیم، سطح سختی این آزمون مشابه آزمون اصلی است. بنابراین شما به همان میزان باید با روش‌های تست‌زنی، دانش کافی زبان و مدیریت زمان آشنا باشید. مطالعه منابع آزمون آیلتس دقیقا همان پکیج کاملی است که به شما کمک می‌کند مهارت‌ها و دانش‌های لازم جهت شرکت در آزمون را به‌دست آورید. این راه هم اضافه کنیم که اگر صرفا جهت سنجش سطح کلی زبان خود می‌خواهید در این آزمون شرکت کنید، ما آن را به شما توصیه نمی‌کنیم. آزمون‌های دیگری هستند که برای داوطلبان عمومی زبان طراحی شده‌اند و می‌توانند نیاز شما را برطرف کنند. 

نحوه برگزاری آزمون ماک

به‌صورت کلی آزمون ماک آیلتس به دو شکل آنلاین و کتبی برگزار می‌شود. البته در بین لیست ۷۰ کشور که آزمون آنلاین ماک برگزار می‌کنند، نام ایران به چشم نمی‌خورد. بنابراین فعلا تنها گزینه پیش روی شما، شرکت در آزمون کاغذی است. در آزمون کتبی ماک آیلتس، سه بخش لیسنینگ، رایتینگ و ریدینگ به‌صورت کتبی و بخش اسپیکینگ به‌صورت رو در رو و با حضور ممتحن است.

  

فرم بیان دیدگاه